rok 2024 - Szymon Woźnicki
W niedzielne popołudnie 23 lutego 2025 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody "Tłuchowianina roku 2024"Sekretarz Kapituły, Pani Urszula Brożek odczytała protokół z posiedzenia, które odbyło się 18 grudnia 2024 roku:
"Tytuł ten przyznano osobie utalentowanej, skromnej, posiadającej niezwykłą determinację w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu, umiejącą godzić naukę z systematycznym cyklem treningów – często bardzo wyczerpujących.
Już po raz drugi w historii istnienia Kapituły – Nagrodę "Tłuchowianin Roku" Kapituła przyznaje młodemu mieszkańcowi naszej Gminy, którego wyjątkowa pasja została zauważona i doceniona przez Kapitułę oraz młodych i starszych uczestników pokazów tanecznych.
Ta wyjątkowa pasja to taniec sportowy, który właśnie uprawia dzisiejszy bohater, a jest nim SZYMON WOŹNICKI. Taniec sportowy to bardzo trudna i wymagająca dyscyplina sportowa – to sztuka i sport, który swoją gracją, wdziękiem i pięknem urzeka wszystkich.
Szymon to absolwent naszej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, następnie Liceum Ogólnokształcącego w Płocku a obecnie student Kolegium Medicum w Bydgoszczy na kierunku Farmacja.
Wszystkie etapy edukacji z powodzeniem realizował i realizuje w połączeniu ze swoją wielką pasją. Uprawianie tańca sportowego, który łączy strefę sportu z muzyką, malarstwem, rzeźbiarstwem, a nawet literaturą, jest niezwykle trudne i wymaga od zawodnika umiejętności, determinacji, no i wielu wyrzeczeń.
Szymon radzi sobie z tym w mistrzowski sposób i pięknie reprezentuje Polskę, miasto Płock – bo jest członkiem Klubu Falcon w Płocku - i całą naszą okolicę – bo stąd pochodzi.
Za jego przyczyną o Polsce mówi się na europejskich parkietach, pisze w prasie, pokazuje na bilbordach i plakatach – bowiem taniec to język międzynarodowej przyjaźni ludzi – gdzie do komunikowania się niepotrzebne są słowa, a wystarczy ruch, dźwięk, rytm i gest. Taniec harmonijnie łączy duszę i ciało. Tańczyć można wszędzie i z każdym i to jest jego wartość i piękno. Historia ludzkości pokazuje jak wielki wpływ miał i ma taniec w różnych kulturach wśród narodów świata.
Szymon przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 9 lat w sposób banalny. Został zaproszony przez koleżankę do partnerowania jej w zajęciach tanecznych. Zwrócił na niego uwagę trener prowadzący zajęcia i dostrzegł w nim materiał na tancerza. Szymonowi taniec też się spodobał.
Zaczął reprezentować Klub Taneczny ArtDance w Sierpcu i trenować taniec sportowy – styl latynoamerykański i standardowy. Bardzo wcześnie startował w turniejach tanecznych w całej Polsce i za granicą. W roku 2018 zmienił Klub i do dnia dzisiejszego reprezentuje Studio Tańca Falcon w Płocku.
Pasja wyprowadza ludzi poza ich samych, poza ich wady i niepowodzenia. Prawdziwa pasja, która płynie w duszy tak młodego człowieka nigdy nie zgaśnie i wtedy życie ma sens, bo robi to co kocha. Dlatego Szymon wytrwale, krok po kroku odnosi sukcesy w swoim ukochanym sporcie i pokazuje młodym jak pożytecznie, przyjemnie – choć często w pocie czoła, ukrywając zmęczenie – można być szczęśliwym i przynosić radość innym. Taniec jest odzwierciedleniem ciała, czasem zabawy, a często bólu, taniec bowiem to ukryty język duszy ludzkiej.
Dotychczas wraz z pierwszą partnerką taneczną Amelką Przybyszewską i obecną Polą Karwowską Szymon startował w 113 turniejach tanecznych w różnych miastach w Polsce i za granicą.
Jest wielokrotnym finalistą mistrzostw Polski, aktualnym mistrzem województwa mazowieckiego i zdobywcą Pucharu Polski.
Posiada też tytuł Mistrza Polski Południowej. Tańczyli między innymi: w Słowenii, Belgii, we Włoszech, Portugalii, na Litwie, na Węgrzech i Bułgarii – gdzie w turniejach biorą udział tancerze międzynarodowi z całego świata.
Od kilku lat ma powołanie do Kadry w Polskim Związku Sportu Tanecznego. W rankingu tego Związku, Szymon i jego partnerka – wśród tancerzy z całej Polski, w kategorii młodzież starsza – zajmują II miejsce w tańcach standardowych i I miejsce w tańcach latynoamerykańskich.
W rankingu międzynarodowym WDSF w tej samej kategorii w tańcach latynoamerykańskich są na miejscu VI a w standardzie na miejscu IV – wśród par z całego świata.
Taki poziom osiągnięć można tylko w jeden sposób: posiadać pasję i poprzez pracę nieustannie ją doskonalić i rozwijać. Takie cechy charakteru posiada Szymon, jest dobrze zorganizowany i wie dokąd zmierza.
Kapituła dostrzegła to i doceniła, i uważa, że Jego postawa, osiągnięcia i popularność nie tylko w kręgu tancerzy mogą przyciągnąć innych, młodych ludzi i rodzić chęci do własnego doskonalenia i rozwoju. Jest On wzorem do naśladowania nie tylko dla przyszłych tancerzy ale i dla rzeszy nastolatków, którzy błądzą w poszukiwaniu własnej drogi, unikają wysiłku, potu a czasami i łez. Często rezygnują z aktywności fizycznej i niszczą własne predyspozycje. Pasja, jej realizacja – pomaga człowiekowi podnieść się na wyższy poziom, osiągnąć zadowolenie, a więc i szczęście.
Taka decyzja Kapituły ma podwójny wymiar, jest wyrazem uznania dla osiągnięć młodego człowieka jak również zachętą dla innych, by produktywnie, z korzyścią dla siebie i społeczeństwa rozwijali swoje zdolności i pasje – bo tylko nauka i praca – „ludzi uszlachetnia i wzbogaca”.
Wielki uczony - Albert Einstein, fizyk, noblista nazwał tancerzy Atletami Boga, natomiast święty Augustyn chwali taniec, bo uwalnia on ludzi od ciężaru materii i łączy odizolowanych ze wspólnotą.
Kapituła życzy Szymonowi i jego partnerce by doczekali się uznania tańca sportowego za dyscyplinę olimpijską i wytańczyli sobie prawo do reprezentowania Polski na olimpiadzie, no i oczywiście miejsca na olimpijskim pudle medalowym."
Okoliczną statuetkę wręczył Prezes Kapituły, Wójt Gminy Tłuchowo - Krzysztof Dąbkowski.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, ksiądz proboszcz Adam Brzeziński wręczył również wyróżnienie „ Srebrne Pióro” - nagrodę za promowanie gminy i parafii Tłuchowo. Tegoroczną laureatką została Pani Janina Urszula Brożek, która otrzymała także nagrodę im. ks. Wincentego Borkowskiego za trud włożony w wychowanie i edukację młodych pokoleń oraz zaangażowanie w życie społeczne Gminy.
Część artystyczną uroczystości uświetnił występ Stefano Terrazzino, włoskiego tancerza i piosenkarza. Swoje umiejętności taneczne na scenie GOK-u zaprezentował także zdobywca tytuły "Tłuchowianin roku 2024" Szymon Woźnicki.